Proiecte si Programe

Încă se derulează:

 1. Proiectului privind Învățământul Secundar (ROSE), SUCCESUL AJUNGE LA TINE-SALT!

Proiectul ROSE are rol de a crește nivelului de performanță a elevilor in vederea promovării examenului de bacalaureat și dezvoltarea competentelor necesare pentru continuarea studiilor în învățământul terțiar și/sau integrarea pe piața muncii.

 1. Proiectul CAEM ”Puternic fără violență”, Ediția a IV-a, în colaborare cu Liceul Tehnologic ”Elie Radu”

”Fiecare copil are dreptul să fie protejat împotriva violenței” – are ca obiectiv elaborarea şi adoptarea unei strategii de prevenire şi combatere a violenţei în şcoli. Fenomenul violenţei în școli este o realitate ce nu poate fi neglijată, dar care este foarte greu de combătut. Prevenția este cea mai eficientă măsura care poate conștientiza tinerii cu privire la actiunile lor.

 1. Proiectul ”Fii avocat în școala ta”, ediția a II-a, în colaborare cu Baroul București:

Recunoscând importanța deprinderii cunoștințelor elementare de drept și a promovării unei culturi a legalității și a responsabilității în societate, menite să încurajeze, de la o vârstă fragedă, respectul față de lege, echitatea socială și atitudinea civică.

Având în vedere că  educația juridică este o abilitate inter-curriculară, iar dobândirea de către tineri a unor minime noțiuni de drept contribuie la o societate democratică sănătoasă, inclusiv printr-o mai bună înțelegere a unor noțiuni și concepte prezente în cadrul altor materii.

De asemenea în cadrul deschis și flexibil al modulelor de educație juridică non-formală în școli, elevii pot fi încurajați să reflecteze și să își exprime opinia cu privire la probleme juridice din viața cotidiană,

 

S-au desfășurat anul trecut:

 1. Proiectul CAEM ”Puternic fără violență”, Ediția a IV-a, an școlar 2021-2022
 2. Proiectul ÎNVĂȚAȚI SĂ AJUTAȚI, inclus în CAERI, în parteneriat cu Școala Postliceală Carol Davila, , Februarie 2022 – s-au desfășurat activități care să dezvolte comportamente responsabile și să formeze deprinderi de viață sănătoasă, de prevenire a îmbolnăvirilor, informații despre relația stresului cu sănătatea, modul în care acesta apare în fiecare etapă de viață, cum a fost resimțit în timpul pandemiei și cum putem identifica o rețetă antistres.
 3. Proiectul ”Fii avocat în școala ta”, în colaborare cu Baroul București, an școlar 2021-2022
 4. ACTIVĂM VIITORI LIDERI PENTRU PROTECȚIA NATURII, prof. Anghel Eugenia Janina – proiectul construiește un program educativ prin intermediul căruia pregătim tinerii pentru a se implica și a lua decizii legate de provocările viitorului, în special cele legate de protecția naturii.
 5. Programul Erasmus+ Theatre for living (mobilitate in Austria – cursuri de educație socială prin teatru) – prof. Ploeșteanu Monica
 6. Martie – iunie 2022 – Programul Captain Civic coordonat de Asociația Monomyths in cadrul caruia am aplicat la orele de dirigenție jocul de dezvoltare personală Hi-Quest – prof. Ploeșteanu Monica
 7. Activități club de dezbateri MyDBT al Colegiului Tehnic Mihai Bravu – prof. Ploeșteanu Monica împreună cu prof. Alina Dinu
 8. Activitățile unui club de teatru al liceului, cu ajutorul voluntarilor de la Asociația Art Fusion si am organizat piesa de teatru forum „Tăcerea nu e o soluție” care a fost jucată in amfiteatrul liceului – prof. Ploeșteanu Monica;
 9. Excursie Barajul Vidraru, an școlar 2021-2022 – clasa a XI-a F și clasa a X-a H, prof. Rusu Mihaela, Constantin Dana, Gîrd Marinela, Stănică Mihaela.